آیا مکمل های بدن‌سازی ضرر دارند؟

عوارض مکمل های بدن‌سازی چیست؟ برای پاسخ به این سؤال نیاز است در ابتدا مکمل های بدن‌سازی را بشناسیم و با انواع آن قدری آشنایی پیدا کنیم. از آنجایی که در ورزش بدن‌سازی نیاز به انرژی و قدرت بیشتری به نسبت سایر ورزش ها است. نیاز است این انرژی از راه اصولی و درست برای بدن ما تأمین شود. بدون تردید مکمل های بدن‌سازی کمک خوبی در این راستا به شمار می آیند زیرا سرشار از مواد مغذی هستند البته اگر علم این را داشته باشید که در هر مرحله از ورزش از چه مکملی باید استفاده شود. مکمل های بدن‌سازی عموماً به منظور افزایش وزن، کاهش وزن و مکمل های به منظور افزایش عملکرد ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند که شما بسته به نیاز و هدفی که در پیش روی دارید می توانید از این مکمل ها استفاده کنید. استفاده از مکمل های بدن‌سازی مزیت های بسیاری را  از آن ورزشکار می کند. در ابتدا می توانیم به مقرون به صرفه شدن هزینه های ورزشکار با استفاده از مکمل ورزشی استفاده داشته باشیم. مورد دیگر استفاده آسان آن طی پرسه ورزشی و وعده های غذایی است و سومین مورد عملکرد خوب ورزشکار پس از استفاده صحیح از مکمل های ورزشی است. در کنار این مزیت های گاها به دلیل استفاده غلط عوارض مکمل های بدن‌سازی بیشتر از مزیت های آن مشاهده می شود از همین رو بسیاری از افراد توصیه می کنند از مکمل های بدن‌سازی بدون نظر یک متخصص  استفاده نشود. ما در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا پیرامون مزیت ها و عوارضی که با استفاده از مکمل های بدن‌سازی از آن شما می شود قدری بیشتر بگویم. با ما همراه باشید تا از مطالب جدید و به روز ما نهایت استفاده را ببرید.

مکمل بدنسازی

 عوارض استفاده از مکمل های ورزشی حقیقت دارد؟
عوارض مکمل های بدن‌سازی آیا بیشتر از مزیت های آن است. اگر بخواهیم با یک نگاه کلی به این موضوع توجه داشته باشیم به راحتی می توانیم تأثیر به سزای انرژی را در ورزشکارانی که وزن های سنگین را جابجا می کنند را مشاهده کنیم. امری که شاید افراد عادی به راحتی نتوانند آن را به انجام برسانند. حفظ تمرکز ورزشکار در حین ورزش و قدرت بدنی بالاتر از مزیت های بارز استفاده از مکمل های ورزشی به شمار می آید. مکمل پروتئین، مکمل آمینو اسید، مکمل پمپاژ خون، مکمل گلو تأمین، مکمل مولتی ویتامین، مکمل کربوهیدرات، مکمل کربو پروتئین، مکمل ریکاوری، مکمل پروهورمون و بسیاری مکمل های دیگر هر کدام مزیت ها و معایبی را برای ورزشکار در پی دارند.

مکمل پروتئین بدنسازی یکی از اصلی ترین نیازهای بدن ورزشکار را تأمین می کند و به بهبود عضلات ورزشکار کمک می کند.
مکمل آمینو اسید ساختار پروتئین را می سازد و به دو دسته ضروری و غیر ضروری طبقه بندی می شوند. که هر کدام مزیت های مختص به خود را دارند.
مکمل پمپ سبب می شود که پمپاژ خون برای رساندن انرژی به ورزشکار بهتر صورت بگیرد. این مکمل را بهتر است سی دقیقه قبل از تمرین استفاده کرد.
مکمل گلو تأمین از مهم ترین و عناصر ساخته شده در ساختار اسکلتی بدن است و زمانی که تمرینات شدید است این مکمل به عضلات و بافت ها کمک می کند تا آسیب کمتری ببینند.
مکمل مولتی ویتامین برای فعالیت های نظر ساخت عضلات، سوزاندن چربی ها و تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.
مکمل کربوهیدارت بزرگ ترین منبع انرژی است که ورزشکار برای ورزش های خود به آن نیاز دارد. اگر در مصرف این مکمل زیاده روی شود کیفیت مطلوبی در زمان ورزش از آن ورزشکار نمی شود.
مکمل کربو پروتئین درصد بسیار بالای از پروتئین است معمولاً برای جواب دهی بهتر از این مکمل همراه با کراتین استفاده می شود.
مکمل ریکاوری برای بدن‌سازی مقادیر متعادلی از پروتئین بدنسازی زود هضم است که پس از پایان تمرین نیاز به استفاده از آن توصیه شده است.
مکمل پروهورمون در مردان سبب توسعه بافت تناسلی مانند بیضه و پروستات می شود و نقش به سزایی در ساخت عضله و توده استخوانی دارد. همچنین این مکمل سبب رشد موی بدن انسان نیز می شود.
مکمل چربی سوز عموماً برای سرکوب کردن اشتها و کاهش چربی های اضافه و تنظیم کردن غده تیروئید، آنابلولیک ها و ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می گیرد.
 با توجه به مزیت های عنوان شده برخی بر این باورند که مکمل بدن‌سازی عوارضی را در پی دارند که ما در ادامه دلیل این باور را به صورت مختصر برای شما عزیزان شرح می دهیم. اگر شما هم تجربه ای در این راستا دارید پس از مطالعه مقاله با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مکمل بدنسازی

عوارض مکمل های بدن‌سازی و دلایل آن
عوارض مکمل های بدن‌سازی چیست و چرا بسیار به آن پرداخته می شود؟ زمانی که حرف از عوارض مکمل های بدن‌سازی به میان می آید منظور این نیست که این مکمل ها برای بدن شما ضرر دارند بلکه شما باید در زمان و مقدار مصرف آن نکاتی را توجه کنید تا با مشکل جدی در زمان استفاده از آن روبرو نشوید. استفاده زیاد و خود سرانه مکمل های بدن‌سازی سبب نمی شود که شما یک شبه ره صد ساله را بروید. اگر روند طبیعی و صحیح استفاده از مکمل های بدن‌سازی دنبال نشود ممکن است با عوارض مکمل های بدن‌سازی که در ادامه به آن اشاره می شود گرفتار شوید.

مکمل بدنسازی

سیستم گوارشی شما با مشکل روبرو می شود
وزن شما به یک باره افزایش پیدا می کند
قند خون شما بالا می رود و این نشانه خوبی نیست
کلیه های شما با مشکل روبرو می شود
تحلیل استخوان ها و فرسایش آن ها در طی گذر زمان عاید شما می شود
موهای شما با ریزش روبرو می شود
کبد شما دچار آسیب می شود
مکمل بدنسازی

سیستم گوارشی شما با مشکل روبرو می شود
افرادی که مصرف شیر سبب می شود دچار مسمومیت شوند اگر از مکمل های مثل وی و پروتئین بیش از حد نیاز استفاده کنند دچار نفخ شکم، حالت تهوع و اسهال و استفراغ می شوند زیرا این سری از مکمل ها سرشار زا لاکتوز و قند طبیعی هستند.

وزن شما به یک باره افزایش پیدا می کند
 با مصرف خود سرانه مکمل های ورزشی شما دچار اضافه وزن افراطی می شوید و این افزایش وزن اضافه شدن به ماهیچه های شما نیست بلکه بافت چربی بدن شما است که افزایش پیدا کرده است.

پیشنهاد امروز

مردان از چه زنانی لذت می برند؟
مردان از چه زنانی لذت می برند؟

قند خون شما بالا می رود و این نشانه خوبی نیست
زمانی که از مکمل های بدن‌سازی استفاده می کنید این را به یاد داشته باشید که در صورت اضافه نشدن طعم دهندهای خوراکی و اسانس های قند دار خوردن آن ها بسیار سخت است. از همین رو همیشه در زمان مصرف به یاد داشته باشید که قند موجود در مکمل های ورزشی اگر به اندازه مصرف نشود شما را دچار مشکل می کند.

کلیه های شما با مشکل روبرو می شود
مکمل های بدن‌سازی پس از مصرف در بدن شما آمونیاک به وجود می آورند و آمونیاک پس از تبدیل شدن به اوره از طریق کلیه و ادرار شما خارج می شود. حال مصرف زیاد و خود سرانه این پرسه را با مشکل روبرو می کند و به کلیه شما فشار بیش از حد برای تخلیه اوره وارد می شود که مشکلات کلیوی شما را تشدید می کند.

تحلیل استخوان ها و فرسایش آن ها در طی گذر زمان عاید شما می شود
زمانی که شما از مقدار زیادی از پروتئین های حیوانی استفاده می کنید به مرور زمان خون شما خاصیت اسیدی پیدا می کند و به استخوان های شما آسیب وارد می شود از همین رو استخوان ها پوک و تردد می شوند و به سرعت استخوان های شما دچار آسیب دیدگی می شود.

موهای شما با ریزش روبرو می شود
اصلی ترین ماده ای که مو از آن ساخته شده است کراتین است. اگر در زمان مصرف مکمل های بدن‌سازی استفاده به جا از یک رژیم غذایی را دنبال نکنید با طاسی و ریزش مو بدون شک روبرو خواهید شد.

کبد شما دچار آسیب می شود
 زمانی که شما فقط از پروتئین استفاده می کنید بدن شما با مشکل روبرو می شود از آنجایی که خون با مصرف پروتئین بیش از حد استاندار خاصیت اسیدی پس از وارد شدن به کبد سبب فرسایش و آسیب رسیدن به این بخش از بدن شما می شود.

مکمل بدنسازی

 عوارض مکمل های بدن‌سازی و کلام آخر
عوارض مکمل های بدن‌سازی همان طور که در طی این مقاله اشاره شده به دلیل مصرف خود سرانه و بیش از آن ورزشکار می شود. از همین رو به شما توصیه می کنیم برای رسیدن به نتیجه بهتر در تمرین های ورزشی خود حتماً علاوه بر یک مربی خوب از یک مشاوره تغذیه ورزشی نیز در این راستا کمک بگیرید. بدون تردید همه ما برای رسیدن به سلامتی و زیبایی به سمت ورزش می رویم و هیچ کسی قصد آسیب رساندن به سلامتی خود را ندارد. از همین رو به شما توصیه می کنیم بر اساس اصول و استانداری که مکمل های ورزشی در بروشور های خود ذکر کرده اند مصرف آن ها را به انجام برسانید. امید است اطلاعات ارائه شده سؤال های شما را پیرامون عوارض مکمل های بدن‌سازی به شما داده باشد.